Konkurs na logo rozstrzygnięty

 27 września odbyło się posiedzenie komisji, która dokonała wyboru najlepszych prac nadesłanych na konkurs. zadanie nie było łatwe, bo prac było bardzo dużo. Ostatecznie jury podjęło decyzję aby przyznać nagrodę równorzędną pracom  Roksany Skibińskiej i Mikołaja Jarosza oraz wyróżniło pracę  Kingi Leszczyńskiej. Nagrody zostały wręczone  10 listopada, podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 






W Muzeum Sienkiewicza

W sobotę 25. 09 2021 grupa uczniów uczestnicząca w projekcie POWER ( Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) FRSE "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu - drugiej ojczyzny cywilizowanego człowieka" odwiedziła Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Uczniowie poszukiwali śladów Sienkiewicza we Włoszech a szczególnie jego związków z Rzymem. Okazuje się, że dla naszego patrona była to rzeczywiście druga ojczyzna, którą możemy odnaleźć w wielu utworach pisarza. Oczywiście znane na całym świecie "Quo Vadis" jest najbardziej "rzymską" z jego książek. Duża już wiemy, a za dwa tygodnie spojrzymy na Wieczne Miasto oczami naszego patrona.




                                                        muzeum Henryka Sienkiewicza 

Przygotowujemy prezentację o Sienkiewiczu w Rzymie



 Na ostatnich zajęciach wraz z Panią Agnieszką Konarkowską przygotowywaliśmy prezentację na temat lektury pt.: ''Quo Vadis''. Wykonaliśmy ją w postaci cyfrowej na podstawie dostępnych źródeł w internecie. Przeszukaliśmy wiele stron, notując najważniejsze informacje. Bardzo podobała mi się ta lekcja, była bardzo interesująca. Wynieśliśmy z niej dużo ciekawych i ważnych informacji. ( Weronika) 


https://docs.google.com/presentation/d/14Lfet6sqrxDSCsTRfrjxUFKmtJsSatixlb7tI-9kM8o/edit?usp=sharing

Spotkanie z historią

Podczas zajęć z nauczycielką historii, panią Anną Żydowicz zagłębialiśmy się w historię starożytnego Rzymu, poznawaliśmy jego legendę o Romulusie i Remusie oraz dowiadywaliśmy się o najważniejszych miejscach w Rzymie, a także oglądaliśmy ich zdjęcia. Lekcję uważam za udaną, wynieśliśmy z niej wiele ciekawych informacji.




























Włochy w pigułce


Na tej lekcji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Włoszech, jedzeniu, zwyczajach, a także poznaliśmy  kilku podstawowych zwrotów w języku włoskim. Dzięki tym zajęciom, poszerzyliśmy również swoją wiedzę o wartych odwiedzenia miejscach. Było bardzo ciekawie. 








Wizyta przygotowawcza

 15-18.09 2021 


Wizyta przygotowawcza zakończona. 

Spotkanie z  panią Teresą Talarico- nauczycielką angielskiego w rzymskiej szkole. Było bardzo serdeczne i efektywne. Wszystkie szczegóły  naszego pobytu w Rzymie  zostały ustalone.  Atmosfera była bardzo  ciepła. Pogoda także. 



Szkoła,  do której będziemy codziennie chodzić jest ogromna. Uczęszcza do niej prawie 2000 uczniów. Nosi imię  poety, który nazwał Rzym Wiecznym Miastem. Jak podaje Wikipedia  Albius Tibullus (ur. ok. 54 p.n.e., zm. 19 p.n.e.) Był przyjacielem  przyjacielem  Horacego i Owidiusza. Echa jego elegii można znaleźć w twórczości K. Janickiego i Jana Kochanowskiego.  Rok szkolny rozpoczął się tutaj  13 września. 




Ze względu na pandemię  w szkole obowiązują restrykcyjne zasady, których także będziemy musieli przestrzegać. Uczniowie nie opuszczają klas, siedzą przy pojedynczych stolikach, przez cały czas pobytu w szkole noszą maseczki, także podczas lekcji. Po wejściu do szkoły trzeba będzie zmierzyć temperaturę. Do szkoły mogą wchodzić tylko osoby zaszczepione, posiadające   certyfikat,  lub ważny 48 godzin  negatywny wynik testu na covid. 
Certyfikat trzeba także okazać wchodząc  do muzeów i  restauracji.  
My będziemy spędzać w szkole około 2-3 godzin, a potem,  razem z  włoskimi uczniami,  codziennie    szukać  innych  miejsc opisanych w powieści Sienkiewicza. 




Punkt pobierania wymazów, znajduje się w drodze do szkoły. 


Nasze zajęcia  w szkole będą się zaczynać o 9.30.  Będzie je prowadzić m.in   pani Teresa Talarico, nauczycielka j. angielskiego. Pani  Teresa w każdej wolnej chwili czyta Quo Vadis. Jej uczniowie, także zapoznają się z tą powieścią. 







Uścisk ręki  z panią   Dyrektor  Maria Rosaria Merolla,   po podpisaniu umowy współpracy.


A gdzie będziemy mieszkać? W przytulnym Hotelu Tuscolana,  niedaleko szkoły,  w pobliżu   Bazyliki Św Jana na Lateranie. 



Tutaj więcej zdjęć: 

 https://www.agoda.com/hotel-tuscolana/hotel/rome-it.html?cid=1844104


Kuchnia - oczywiście włoska ! 















Poznajemy Rzym w czasach Nerona

W piątek 10 września 2021 odbyły się zajęcia dotyczące tego jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie za czasów Nerona. Mieliśmy wyszukiwać informacje w książce "Quo vadis" a także w internecie. Pani Agnieszka, polonistka, podzieliła nas na grupy opracowujące różne zagadnienia: życie Nerona, rozrywki rzymskie, starożytna moda, struktura społeczna w starożytnym Rzymie. Wyniki naszych poszukiwań zapisywaliśmy w formie plakatów- map mentalnych a następnie przedstawialiśmy innym grupom.













 Na ostatnich zajęciach  przygotowywaliśmy prezentację na temat  ''Quo Vadis''. Wykonaliśmy ją w postaci cyfrowej na podstawie dostępnych źródeł w internecie. Przeszukaliśmy wiele stron, notując najważniejsze informacje. Bardzo podobała mi się ta lekcja, była bardzo interesująca. Wynieśliśmy z niej dużo ciekawych i ważnych informacji. ( Weronika) 

Buon Natale! Listy z Rzymu

 Otrzymaliśmy świąteczne życzenia od przyjaciół z Rzymu.